A 41 year late message

Greek follows

20 Temmuz 1974 günü Kıbrıs Türk toplumu gelenlerin kurtuluşu, özgürlüğü ve adaleti getireceğine inanıyordu. Olayların hemen ardından sıcağı sıcağına yapılanlarla yüzleşmek mümkün değildi. Hınç ve öfke, aklın ve duygudaşlığın yerine geçmişti. 41 yıl sonra adaletsizlikten dem vuranların daha büyük bir adaletsizliğe sebep olacağını, özgürlük isterken tutsaklık, kurtuluş isterken tahakkümün egemen olacağını o günlerde kimse bilemezdi.

Η Τουρκοκυπριακή κοινότητα πίστευε ότι αυτοί και αυτά που ήρθαν την 20η Ιουλίου 1974 θα έφερναν την ελευθερία και τη δικαιοσύνη. Αμέσως μετά τα γεγονότα δεν ήταν δυνατό να αντιμετωπιστεί η αλήθεια. Το μίσος και ο θυμός προσπέρασαν τον ορθολογισμό και το αίσθημα της συμπάθειας. Κανένας δεν ήξερε εκείνες τις μέρες ότι 41 χρόνια μετά απέναντι από την αδικία θα υπήρχε ακόμα μεγαλύτερη αδικία, ότι επιθυμώντας την ελευθερία θα ερχόταν η αιχμαλωσία, ότι επιδιώκοντας την σωτηρία θα κυριαρχούσε η καταδυνάστευση.

read the rest on:

http://www.gazeddakibris.com/41-yil-geciktirdigimiz-ozur-gunu-%CE%B7-%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CE%BC%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B5

Authors
Tags , ,

Related posts

2 Comments

  1. Mehmet KosucuMehmet Kosucu said:

    if it was sucessful,today there wouldnot be any problem in CY,they already kicked T/Cs fm gov,and pushed to enclaves

Yiannis-visibility hidden

Top